Vážená paní primátorko, radní a zastupitelé města Ústí nad Labem,
obracíme se na vás ve věci pověření sociálních pracovníků řešením situace na ubytovnách Klíšská a Modrá. Poté, co Magistrát města Ústí nad Labem vyhlásil na svém území 22 oblastí se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů a připravil obyvatele těchto oblastí o nárok na doplatek na bydlení, musí se po uzavření dvou soukromých ubytoven k 30. 6. 2018 vystěhovat cca 230 lidí (zejména rodiny s dětmi, senioři a invalidé). Město Ústí nad Labem se od řešení situace, kterou v důsledku přijatého opatření vyvolalo, distancuje prohlášením, že nemá povinnost poskytnout náhradní byty, ale pouze povinnost sociální práce či sociálního poradenství. Proto požádalo poskytovatele sociálních služeb o provedení depistáže a zahájení sociální práce zaměřené na pomoc lidem ohroženým ztrátou bydlení.
Jako zastřešující profesní asociace sociálních pracovníků se znepokojením sledujeme, jak se město Ústí nad Labem snaží obrátit sociální práci proti její vlastní podstatě a ze sociálních pracovníků učinit nástroj „úklidu“ či šikany chudých a „nepohodlných“ lidí. V situaci, kdy má zejména obec kompetence a možnosti systémových opatření, požaduje po sociálních pracovnících, aby problém, který se týká přibližně dvě stě občanů, řešili poradenstvím na individuální rovině klientů. Tím v podstatě nutí sociální pracovníky, aby oběti politiky města činily odpovědné za řešení jimi nezpůsobených problémů. Na sociální pracovníky a neziskové organizace kladete nereálnou zakázku, kterou lze těžko uspokojit. Problém nelze řešit v jeho důsledcích, ale musí být řešen v jeho příčinách (kterými jsou zejména etnická diskriminace lidí v oblasti bydlení a politika města v oblasti bydlení a sociálního bydlení). Uvědomujeme si, že současná situace je částečně vyvolaná i bytovou politikou předešlých komunálních vlád po celé České republice, které realizovaly privatizace bytového fondu bez závazné sociálně bytové koncepce garantující pomoc osobám ohroženým sociální exkluzí.
Sociální práce je postavena na hodnotách demokracie, lidských práv a sociální spravedlnosti (Mezinárodní etický kodex sociálních pracovníků), a z tohoto důvodu se připojujeme k výzvě organizací Člověk v tísni, o.p.s. a Poradny pro občanství/Občanská a lidská práva, abyste se jako zástupci města zodpovědně postavili k řešení krizové situace lidí z uzavíraných ubytoven.
Věříme, že přehodnotíte svůj postoj a poskytnete sociálním pracovníkům reálné nástroje, které budou v souladu s hodnotami a principy sociální práce a pomohou vystěhovaným obyvatelům ubytoven najít důstojné bydlení. Zároveň věříme, že přehodnotíte sociální politiku města, aby směřovala více k prevenci než k represi.
S pozdravem
Výkonná rada Asociace vzdělavatelů v sociální práci České republiky
Výbor Společnosti sociálních pracovníků České republiky
Výbor Profesní komory sociálních pracovníků